Wokół domu

Balkony francuskie – czym są i jak je wykorzystać?

Balkon francuski jest coraz częściej wykorzystywanym elementem architektonicznym w naszym kraju. Jego prostota, a zarazem efektowność sprawiają, że stanowi on świetną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań balkonowych i doskonale pasuje do nowoczesnych, jak i nieco bardziej tradycyjnych nieruchomości. Zatem, czym właściwie jest balkon francuski i jak go wykorzystać?

Czym jest balkon francuski?

Balkon francuski, mówiąc najprościej, jest formą balkonu zredukowaną do drzwi balkonowych (częściej do okien portfenetrowych lub filongów) oraz balustrady montowanej bezpośrednio do elewacji budynku. Rozwiązanie takie pozwala na uzyskanie płaskiej, efektownej elewacji z jednoczesnym zachowaniem dobrego doświetlenia pomieszczenia, niczym nieskrępowanego widoku oraz pełnego bezpieczeństwa użytkowania.

Balkon francuski – sposób na piękną elewacje

Dobrze dobrany balkon francuski jest bardzo ważnym elementem każdej nieruchomości. Z jednej strony bowiem może on poprawić proporcję budynku, ukryć pewne jego niedoskonałości, a z drugiej dodać mu wyjątkowego, niepowtarzalnego oraz zindywidualizowanego charakteru.

Balkony francuskie najczęściej wykorzystywane są w budynkach, które swoim stylem nawiązują do modernizmu, a wręcz do coraz bardziej dziś popularnego futuryzmu, czy też minimalizmu. W tym przypadku doskonale sprawdza się ich prosta forma oraz geometryczne kształty podkreślające i często wysmuklające elewację budynku.

Oczywiście, balkony francuskie to nie tylko nowoczesność. Należy bowiem pamiętać, że były one już wykorzystywane w XVII-XIX wieku w pałacach, gdzie odgrywały rolę zabezpieczenia wysokich okien zwanych portfenetrami.

Podsumowując więc, balkony francuskie to rozwiązanie uniwersalne, świetnie łączące się z różnymi stylami architektonicznymi. Ich wykorzystanie powinno być rozważone przez wszystkie osoby, które nie chcą lub nie mogą posiadać tradycyjnych rozwiązań balkonowych, a jednocześnie zależy im na bardzo dobrze doświetlonych wnętrzach i niczym nieskrępowanych widokach.