Wokół domu

Balustrady balkonowe – jakie wybrać?

Balustrady balkonowe pełnią bardzo ważną rolę ze względów bezpieczeństwa. Jednocześnie, odpowiednio dobrane mogą stanowić interesujący element dekoracyjny. Jakie balustrady sprawdzą się najlepiej?

Zróżnicowanie dostępnych materiałów

Balustrady balkonowe mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, m.in.:

– stali nierdzewnej,

– szkła,

– drewna.

Każdy z tych materiałów wykazuje inne właściwości. Przed dokonaniem zakupu, najlepiej zastanowić się, czego przede wszystkim oczekujemy od wybranej balustrady – funkcjonalności, wytrzymałości czy też walorów estetycznych?

Balustrady stalowe

Balustrady ze stali nierdzewnej charakteryzuje duża wytrzymałość. Stanowią niezwykle praktyczny wybór – nie poddają się korozji oraz nie potrzebują konserwacji.

Tego typu balustrady najlepiej komponują się z wystrojem w stylu nowoczesnym i minimalistycznym.

Koszty balustrad ze stali nierdzewnej różnią się, w zależności od wykonawcy. Przeważnie wynoszą około 400 zł/mb.

Balustrady szklane

Szkło tworzy interesujące efekty dekoracyjne. Nadaje również wrażenie lekkości całej konstrukcji.

Wybierając balustrady szklane warto zdecydować się na tzw. szkło bezpieczne. Pozwoli to uzyskać gwarancję bezpieczeństwa.

Zaniedbane szkło pokrywa się zaciekami i nalotem. Chociaż zanieczyszczenia nie są trwałe i stosunkowo łatwo je usunąć, to dla uzyskania atrakcyjnego efektu wizualnego, konieczna jest okresowa pielęgnacja.

Balustrady szklane stanowią dość kosztowne rozwiązanie. Ich cena wynosi około 1000 zł/mb, przy czym balustrady z wykorzystaniem szkła bezpiecznego mogą być droższe.

Balustrady drewniane

Drewno jest materiałem, który dobrze komponuje się przede wszystkim z wystrojem w stylu klasycznym. Wybierając balustrady można zdecydować się na proste lub bardziej dekoracyjne wzory.

Balustrady balkonowe tego rodzaju dobrze sprawdzą się przede wszystkim w miejscach nasłonecznionych, ponieważ drewno nie ulega intensywnemu nagrzewaniu.

Ważne żeby poddawać balustrady drewniane regularnej konserwacji – nie są odporne na wilgoć i wymagają okresowego malowania.

Cena balustrad drewnianych zależy od wielu czynników, takich jak np. gatunek drewna. Odpornym, a zarazem stosunkowo przystępnym cenowo materiałem na balustrady jest drewno bukowe lub dębowe. Jego cena to około 300 zł/mb.

Wybór balustrad balkonowych jest kwestią indywidualną, zależną od potrzeb konkretnej osoby. Jeśli dla kogoś liczy się przede wszystkim funkcjonalność i wytrzymałość dobrym wyborem będzie stal nierdzewna. Z kolei dla osób, którym zależy na oszczędnym rozwiązaniu w klasycznym stylu, odpowiednie będą balustrady drewniane.