głowica termostatyczna
Porady

Głowica termostatyczna – zasady prawne

Zasady prawne dotyczące instalowanych w kaloryferach głowicach termostatycznych nie są całkowicie dla wszystkich jasne. Po pierwsze mają tu zastosowanie pewne europejskie standardy i unijne regulacje prawne. Wpływają one na regulacje krajowe, które bezpośrednio przekładają się na wybór rozwiązań dostępnych na rynku. Warto przyjrzeć się zarówno tym regulacjom, jak i powodom, dla których są wprowadzane.

Czym jest głowica termostatyczna i jak działa?

Głowica termostatyczna jest w najprostszej wersji nieskomplikowanym, mechanicznym urządzeniem, które pozwala na regulację temperatury w kaloryferze. Urządzenie takie działa na zasadzie mechanicznej. Kluczowym elementem głowicy tego rodzaju jest wykonany z elastycznego materiału mieszek, który wypełniony jest całkowicie płynem o bardzo dużej rozszerzalności cieplnej. Zmiany temperatury wewnątrz kaloryfera sprawiają, że element rozszerza się lub kurczy, tym samym zamykając, lub otwierając obwód.

Regulacje prawne dotyczące temperatury w mieszkaniu

Głowica termostatyczna jest elementem wyposażenia mieszkania, który w świetle obowiązujących regulacji jest obowiązkowy. Dotyczy to przede wszystkim budownictwa zbiorowego. Należy pamiętać, że ogrzewanie jednego mieszkania w dużej mierze wpływa na warunki panujące w całości budynku, także na koszty, jakie za ogrzewanie ponoszą sąsiedzi. Przepisy prawa, które obowiązują w tym momencie mówią wyraźnie, że termostat kaloryfera nie może dopuszczać do uzyskania w pomieszczeniu temperatury niższej niż szesnaście stopni Celsjusza.

Czy źródło ciepła ma znaczenie?

Duże znaczenie ma tu również źródło ciepła. W przypadku, gdy dom wyposażony jest we własny piecyk (gazowy, elektryczny, piec na ekogroszek etc.), głowica termostatyczna służy wyłącznie regulacji i oszczędnościom. Jednakże kiedy jest on podłączony do ogólnej sieci ciepłowniczej, obecność termostatu jest już obowiązkowa i tak samo jak w przypadku budownictwa mieszkaniowego, temperatura nie powinna spadać poniżej szesnastu stopni.