materace koło
Wnętrza

Materace koło – rozmiar i twardość mają znaczenie

Na próżno jest liczyć na to, ze wstaniemy wypoczęci, jeśli mamy niewłaściwie dopasowany materac. Zakup najdroższego materaca wcale nie gwarantuje nam tego, że będzie on dla nas wygodny. Jego wybór powinien opierać się na naszych indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach. Znaczenie ma zarówno to, ile ważymy i mamy wzrostu oraz jak jest budowa naszego ciała i czy zmagamy się z jakimiś schorzeniami kręgosłupa. Kupowanie pierwszego lepszego materaca czy też kierowanie się wyłącznie jego ceną z całą pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem.

Materace koło – rozmiar i twardość mają znaczenie

Każdy z nas chciałby móc każdego dnia wstawać wypoczętym i radosnym, ale jeśli przez całą noc wierciliśmy się w łóżku, to nie ma co na to liczyć. Jeśli nie chodzi o problemy natury ciała czy duszy, to winowajcą może być nieodpowiednio dobrany materac. Źródłem problemu może być zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki materac. Dobrze wyprofilowany materac musi mieć odpowiedni rozmiar. Inny model będzie potrzebny dla dziecka, szczupłej osoby czy też dla wysokiego mężczyzny. Na szczecie wybór rozmiarów jest duży, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Standardowe materace maja wymiary 160×200 cm. Na rynku dostępne są także materace mniejsze 140×200 cm czy też większe 180×200 cm.

Materac twardy czy miękki?

Bardzo ważną kwestią przy wyborze materaca jest jego twardość. Nie jest wcale powiedziane, że dla każdego najlepszym wyborem będzie twardy i sprężynowy materac. Znacznie częściej jest tak, że na twardym materacu jest nam po prostu niewygodnie i się niepotrzebnie męczymy na nim. Najważniejsze jest to, aby materac zapewnił odpowiednie podparcie odcinkowi lędźwiowemu kręgosłupa. Dzięki temu łatwiej będzie nam się rozluźnić i zrelaksować oraz w pełni wypocząć. Zbyt twardy materac to prosta droga do nabawienia się bólów pleców i złego samopoczucia na skutek nieprzespanej nocy. Okazuje się, że spanie na zbyt twardym podłożu przyczynia się do zaburzenia przepływu krwi, a to skutkuje niedotlenieniem ciała i obniżeniem skuteczności procesów regeneracyjnych. Jeśli ktoś boryka się z częstym drętwieniem i mrowieniem kończyn, winą może być właśnie źle dobrana twardość materaca.