piece szamotowe
Wnętrza

Piece szamotowe – czyli jakie?

Wielu z nas na pewno zetknęło się już z określeniem „piec szamotowy”. Nie każdy jednak dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, czym jest piec tego typu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co kryje się pod tym terminem, zapraszamy do lektury! Do produkcji pieców wykorzystuje się obecnie różnego rodzaju materiały. Najczęściej mamy do czynienia z blachą, która jest odpowiednio gruba i zabezpieczona przed wpływem ciepła. Warto jednak wskazać, że blacha może być wspomagana dodatkowo przez inne materiały – jednym z nich jest szamot.

Czym jest szamot?

Szamot to rodzaj materiału ceramicznego, który jest produkowany w procesie wypalania gliny albo łupków, a następnie zmielony. Z szamotu mona formować różnego rodzaju produkty, na przykład cegły szamotowe. Ze względu na zastosowane materiały oraz proces produkcyjny szamot cechuje się wysoką odpornością na znaczne temperatury, a także na wahania temperatur. Z tego też względu wykorzystywany jest on o wytwarzania ogniotrwałych materiałów, na przykład w piecach przemysłowych, paleniskach, a także w piecach domowych.

Piece szamotowe – co warto o nich wiedzieć?

Gdy wiemy już, czym jest szamot, odpowiedź na pytanie, czym są piece szamotowe, jest już bardzo łatwa. Piece szamotowe to piece, do których wykonania posłużono się szamotem. Najczęściej są to piece stalowe, wolnostojące typu koza, które od środka wyłożone są cegłami szamotowymi. Warto jednak wskazać, że w sprzedaży dostępne są także piece szamotowe bardziej eleganckie, przypominające zabytkowe kominki czy też kominki rustykalne. Jakie zastosowanie posiadają piece szamotowe? Tego typu urządzenia grzewcze wykorzystywane są głównie w pomieszczeniach gospodarczych, ale można spotkać je także w obiektach mieszkalnych. Piec szamotowy działa na zasadzie emisji ciepła na zewnątrz przez swoją obudowę. Pozwala on na uzyskanie szybkiego ciepła we wnętrzu. Spaliny ze spalanego materiału, na przykład węgla czy brykietu odprowadzane są na zewnątrz z wykorzystaniem instalacji kominowej. Więcej informacji o piecach szamotowych można znaleźć już teraz on-line.