skanowanie laserowe
Wokół domu

Skanowanie laserowe 3D – jakie jest jego działanie

Skanowanie laserowe 3D dla wielu osób jest sporą zagadką z tego względu, że jest to nowoczesna technologia, która jeszcze nie jest stosowana w każdym miejscu i nie jest znana szerokiej grupie osób. Skanowanie laserowe 3D ma szerokie zastosowanie, jak i jego działanie jest bardzo interesujące. Jest to stosunkowo nowa metoda i bardzo młoda, ale już znalazła swoich zwolenników.

Działanie skaningu laserowego

W skanerach laserowych pomiar wykonywany jest przy użyciu laserowego promienia pulsującego z bardzo dużą częstością, dzięki obracającemu się w płaszczyźnie pionowej pryzmatowi. Ponadto maksymalna szybkość skanowania zależna jest od modelu skanera. Najczęściej jest to kilka tysięcy punktów na sekundę. Odległość od mierzonego punktu wyznaczana jest na podstawie pomiaru czasu, jaki zajmuje wysłanej wiązce przebycie drogi do obiektu i z powrotem. Skaning laserowy używany jest razem z komputerem, który musi posiadać odpowiednie oprogramowanie, bo to dzięki niemu wszystko działa w taki sposób, jak trzeb.

Gdzie skanowanie laserowe 3D ma zastosowanie?

Tak naprawdę skanowanie laserowe 3D nie zamyka się w jednej dziedzinie. Można z niego korzystać podczas specjalistycznych prac projektowych, inwentaryzacji i realizacji różnego rodzaju zadań geodezyjnych i przy wielu, wielu innych zadaniach. To, co wyróżnia skaning laserowy od innych tradycyjnych metod, to przede wszystkim dużo większa dokładność pomiarów oraz wyraźne zmniejszenie kosztów podejmowanych prac terenowych. Wiąże się to również z oszczędnością ogromnej ilości czasu, który potrzebny jest na pozyskanie danych geoprzestrzennych. Nigdy wcześniej żadna inna metoda nie pozwala na tak szybkie i precyzyjne przenoszenie wymiarów obiektu na ekran komputera. Należy również wspomnieć, że technologia skanowania laserowego wciąż się rozwija, a użytkowany sprzęt staje się coraz bardziej dostępny nawet dla mniejszych przedsiębiorców. Ważne jest również to, aby pojawiały się stale nowe aktualizacje potrzebnych oprogramowań. To pozwoli na odpowiednie korzystanie z cudów techniki.